AKP’de Manisa kavgası… Arınç işin neresinde

Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan son MKYK toplantısında, MKYK üyeleri de seçim yenilgisine ilişkin tespit ve değerlendirmelerde bulundu. Bir MKYK üyesinin seçim yenilgisini, “Muhalefet kazanmadı” sözleriyle değerlendirmesi dikkat çekti. MKYK üyesinin bu durumu “AKP’li seçmenin sandığa gitmemesi nedeniyle büyükşehir ve illerde seçimleri kaybettikleriyle” açıkladığı ve “Bu kadar seçmenin sandığa gitmeyeceğini öngöremedik” dediği ileri sürüldü.

‘NEFSE YENİK DÜŞÜLDÜ’

MKYK üyelerinin toplantıda Erdoğan’a ayrıca seçim yenilgisiyle ilgili “nefis eleştirisi” yaptıkları da ifade edildi. Özellikle Yozgat, Şanlıurfa başta olmak üzere bazı il ve ilçelerde seçimin yenilgiyle sonuçlanmasının “AKP’de istediği olmayınca partiden ayrılan ‘küskünlerin’, nefislerine yenik düştüğü ve o il, ilçe ve beldelerde seçimleri kazanma olasılığı yüksek adaylar lehine çalıştıkları” değerlendirmesi yapıldı. Toplantıda AKP Genel Merkezi’nin aday belirleme stratejisine yönelik eleştirilerin de dile getirildiği ve “Genel merkez aday belirlemede iyi istişare yürütemedi” denildiği de öne sürüldü.

‘MANİSA’ SAVUNMASI

Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde yürüttüğü işbirliği kapsamında AKP Manisa’da MHP’nin adayı Cengiz Ergün’ü desteklemişti. Toplantıda, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın oğlu, AKP MKYK üyesi ve milletvekili Mücahit Arınç’ın Manisa’daki seçim yenilgisini “yanlış strateji” olarak anlattığı ve “Manisa’da yanlış yapıldı, AKP’nin adayı desteklenmeliydi” değerlendirmesinde bulunduğu iddia edildi. Bunun üzerine de Erdoğan’ın Arınç’a, MHP ile yürütülen işbirliğini anımsatarak, “Manisa’da ne yapacaktık? MHP’nin yönetimindeki bir belediye. İttifakta her parti yönettiği belediye başkanlığında aday gösterdi. MHP de bunu istiyordu” tepkisini gösterdiği belirtildi.

İSTANBUL’DA KENT LOKANTALARI DETAYI

Toplantıda ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kurduğu kent lokantalarına ilişkin “İmamoğlu kent lokantalarını anlattı, buradan oy aldı biz ise hizmetlerimizi anlatmada yetersiz kaldık” eleştirisine “Kent lokantasının neyi var? Kent lokantasıyla bu seçimi aldıysa yazıklar olsun” yanıtını verdiği de belirtildi. Bunun üzerine de AKP Genel Başkanvekili Efkan Ala’nın, MKYK üyesinin ifadelerini de eleştirerek, “Kent lokantası fikri saçma” çıkışını yaptığı ileri sürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x